Här är Mittenstyrets representanter i nämnder, bolag och stiftelser

Nu har Uppsala kommunfullmäktige valt ledamöter och ersättare till Uppsala kommuns nämnder, bolag, stiftelser och andra representativa uppdrag för kommande mandatperiod. Här är mittenstyrets representanter.
  • Utbildningsnämnden
  • Helena Hedman Skoglund (L), ordförande
  • Ulrik Wärnsberg (S), förste vice ordförande
  • Asal Gohari (S), ledamot
  • Jan-Åke Carlsson (S), ledamot
  • Dima Sarsour (S), ledamot
  • Agneta Boström (S), ledamot
  • Susanne Engström (MP), ledamot
  • Petri Lähteenmäki (S), ersättare
  • Henry Montgomery (S), ersättare
  • Oscar Matti (L), ersättare
  • Johan Adler (L), ersättare
  • Lennart Köhler (MP), ersättare

 

  • Plan- och byggnadsnämnden
  • Ylva Stadell (S), ledamot tillika ordförande
  • Anders A. Aronsson (L), ledamot tillika förste vice ordförande
  • Erik Dagnesjö (S), ledamot
  • Kia Solid (S), ledamot
  • Sebastian Sirén (S), ledamot
  • Lars Friberg (MP), ledamot
  • Kijan Karimi (S), ersättare
  • Kanan Al Hajeh (S), ersättare
  • Peter Burman (S), ersättare
  • Amanda Kanange (L), ersättare
  • Kerstin Lundberg (MP), ersättare

 

  • Socialnämnden
  • Eva Christiernin (S), ordförande
  • Åsa Strahlemo (MP), vice ordförande
  • Inga-Lill Sjöblom (S), ledamot
  • Eric Kapinga (S), ledamot
  • Gunilla Oltner (S), ledamot
  • Rezene Tesfazion (S), ledamot
  • Ludvig Arbin (L), ledamot
  • Mohammed Mekrami (S), ersättare
  • Birgitta Johansson (S), ersättare
  • Sami Bechara (S), ersättare
  • Leyla Demirel (L), ersättare
  • Thess Lorin (MP), ersättare

 

  • Namngivningsnämnden
  • Monica Östman (S), ordförande
  • Hans Hård (S), ledamot
  • Gunvor Jernberg (S), ledamot
  • Björn-Erik Tapper (S), ledamot
  • Titti Persson (S), ledamot
  • Stojka Lakic (L), ledamot
  • Jan Hagerlid (MP), ledamot
  • Guy Bastin (S), ersättare
  • Daniel Edman (S), ersättare

 

  • Arbetsmarknadsnämnden
  • Mohamad Hassan (L), ordförande
  • Klas-Herman Lundgren (S), förste vice ordförande
  • Maria Gauffin-Röjeståhl (S), ledamot
  • Pavlos Cavelier Bizas (S), ledamot
  • Beatriz Porles-Hedvåg (S), ledamot
  • Kjell Engström (S), ledamot
  • Charles Pylad (MP), ledamot
  • Cristina Ekman (S), ersättare
  • Martin Viredius (S), ersättare
  • Frida Sjöholm (S), ersättare
  • Anita Ericsson (L), ersättare
  • Oliver Björklund (MP), ersättare

 

  • Gatu- och samhällsmiljönämnden
  • Rickard Malmström (MP), ledamot tillika ordförande
  • Hilde Klasson (S), ledamot tillika förste vice ordförande
  • Andreas Hallin (S), ledamot
  • Kia Alfredsson (S), ledamot
  • Jens Nilsson (S), ledamot
  • Susanne Eriksson (L), ledamot
  • Sara Gille (S), ersättare
  • Andreas Karlsson (S), ersättare
  • Per Ekegren (L), ersättare
  • Per-Eric Rosén (MP), ersättare
  • Andrea Byding (MP), ersättare

 

  • Idrotts- och fritidsnämnden
  • Gustaf Lantz (S), ledamot tillika ordförande
  • Maria Patel (S), ledamot
  • Leif Wahlström (S), ledamot
  • Annica Nordin (S), ledamot
  • Erik Bohman (S), ledamot
  • Sara Rådbo (MP), ledamot
  • Agneta Gille (S), ersättare
  • Tobias Lundblad (S), ersättare
  • Lars Madej (S), ersättare
  • Bodil Frick (L), ersättare
  • Hannes Pålbandt (MP), ersättare

 

  • Kulturnämnden
  • Linda Eskilsson (MP), ledamot tillika ordförande
  • Patrik Hedlund (S), ledamot tillika förste vice ordförande
  • Agneta Eriksson (S), ledamot
  • Rachid Al Hajeh (S), ledamot
  • Kajsa Wejryd (S), ledamot
  • Gustaf Sundqvist (S), ledamot
  • Charlotte Bergendahl (L), ledamot
  • Caitlin McEvoy (S), ersättare
  • Bo Rundqvist (S), ersättare
  • Lars Furborg (L), ersättare
  • Elisabeth Ståhle (MP), ersättare
  • Peter Induss (MP), ersättare

 

  • Miljö- och hälsoskyddsnämnden
  • Klara Ellström (MP), ledamot tillika ordförande
  • Kerstin Westman (S), ledamot tillika förste vice ordförande
  • Viktor Karlsson (S), ledamot
  • Emine Karakitapoglu (S), ledamot
  • Gunnar Larsson (S), ledamot
  • Björn Smeds (L), ledamot
  • Ove Johansson (S), ersättare
  • Erik Johansson (S), ersättare
  • Zegeye Dressie (S), ersättare
  • Joachim Höggren (MP), ersättare
  • Saga Karlsson (MP), ersättare

 

  • Omsorgsnämnden
  • Angelique Prinz Blix (L), ledamot tillika ordförande
  • Loa Mothata (S), ledamot tillika förste vice ordförande
  • Gabriel Söderberg (S), ledamot
  • Mirjana Gavran (S), ledamot
  • Börje Hallberg (S), ledamot
  • Annika Olsson (S), ledamot
  • Araxi Tadaros (MP), ledamot
  • Kjell Andersson (S), ersättare
  • Salem Sarsour (S), ersättare
  • Siri Strand (L), ersättare
  • Joakim Strandman (MP), ersättare

 

  • Äldrenämnden
  • Caroline Hoffstedt (S), ledamot tillika ordförande
  • Johan Edstav (MP), ledamot tillika förste vice ordförande
  • Jakob Stone (S), ledamot
  • Soraja Nadimpour (S), ledamot
  • Staffan Yngve (S), ledamot
  • Camilla Westerborn (L), ledamot
  • Eileen Rönnlund-Holmgren (S), ersättare
  • Claes Olsson (S), ersättare
  • Gunnel Borgegård (L), ersättare
  • Fylgie Flohr (MP), ersättare

 

  • Valnämnden
  • Johan Pelling (S), ordförande
  • Tone Tingsgård (S), ledamot
  • Abbas Al-janabi (S), ledamot
  • Mie Karlström (L), ledamot
  • Chiar Issa (MP), ledamot
  • Kerstin Ramdén (S), ersättare
  • Hossein Aminaey (S), ersättare

 

  • Gemensamma räddningsnämnden
  • Patrik Kjellin (S), ledamot tillika ordförande
  • Catrin Johansson (S), ledamot
  • Anders Gustafsson (S), ledamot
  • Raymond Hammarberg (L), ledamot
  • Sanna Sundvall (MP), ledamot
  • Maria Östberg (S), ersättare
  • Dominic Ankerstål (S), ersättare
  • Tomas Lindh (S), ersättare
  • Niklas Hjelm Smith (L), ersättare
  • Finn Hedman (MP), ersättare

 

  • Gemensamma överförmyndarnämnden
  • Bertil Brunn (S), ordförande
  • Mats Hallor (L), ledamot
  • Maha Mikari (S), ersättare
  • Jan-Erik Wikström (L), ersättare

 

  • Kommunrevisionen
  • Lars-Olof Lindell (S), ledamot tillika vice ordförande
  • Marie-Louise Lundberg (S), ledamot
  • Sture Jansson (S), ledamot
  • Karolina Larfors (L), ledamot
  • Alf Karlsson (MP), ledamot

 

  • Uppsalahem AB
  • Elnaz Alizadeh (S), ledamot tillika ordförande
  • Paul Eskilsson (MP), ledamot tillika förste vice ordförande
  • Håkan Pettersson (S), ledamot
  • Siama Mohamed (S), ledamot
  • Anders Westerlind (L), ledamot
  • Sixten Svanberg (S), suppleant
  • Christer Solander (S), suppleant

 

  • AB Uppsala Kommuns Industrihus
  • Peder Granath (S), ledamot tillika ordförande
  • Jan Lundberg (L), ledamot
  • Ingrid Piniero (S), suppleant
  • Mark Schneider (S), suppleant

 

  • Uppsala Kommun Förvaltningsfastigheter AB
  • Peder Granath (S), ledamot tillika ordförande
  • Jan Lundberg (L), ledamot
  • Ingrid Piniero (S), suppleant
  • Mark Schneider (S), suppleant

 

  • Uppsala Kommuns Fastighets AB 
  • Bedo Kaplan (S), ledamot tillika ordförande
  • Alva Cedergren (S), ledamot
  • Leif Hällström (L), ledamot
  • Jimmy Mattsson (S), suppleant
  • Pelagia Afentoulidou (S), suppleant

 

  • Uppsala Kommun Skolfastigheter AB
  • Helena Ersson (S), ledamot tillika ordförande
  • Andreas Larsson (S), ledamot
  • Karin Westlund (S), ledamot
  • Ann-Sofie Olding (L), ledamot
  • Cecilia Wolkert (MP), ledamot
  • Göran Hedefalk (S), suppleant
  • Ziad Kassem (S), suppleant

 

  • Uppsala Kommun Sport- och Rekreationsfastigheter AB
  • Mats Dafnäs (L), ledamot tillika ordförande
  • Birgitta Svenson (S), ledamot
  • Joakim Palestro (S), ledamot
  • Emilia Elming (S), suppleant
  • Lena Wallheim (MP), suppleant

 

  • Uppsala Parkerings AB
  • Peter Nordgren (L), ledamot tillika ordförande
  • Helena Olsson (S), ledamot
  • Göran Olsson (S), ledamot
  • Aza Salih (S), suppleant
  • Ted Berglund (MP), suppleant

 

  • Uppsala Vatten och Avfall AB
  • Rafael Waters (S), ledamot tillika ordförande
  • Berit Eriksson (S), ledamot
  • Anders Grönvall (S), ledamot
  • Nathalie Buren (L), ledamot
  • Thea Blom (S), suppleant
  • Christian Strietzel (S), suppleant
  • Peter Söderlund (L), suppleant

 

  • Fyrishov AB
  • Björn Wall (S), ledamot tillika ordförande
  • Ismail Kamil (L), ledamot
  • Lisa Pelling (S), ledamot
  • Stefan Djurström (S), suppleant
  • Kattia Quintanilla Cardoso (S), suppleant

 

  • Uppsala stadsteater AB
  • Agneta Gille (S), ledamot tillika ordförande
  • Kjell Viberg (S), ledamot
  • Bo Östen Svensson (S), ledamot
  • Leif Nordenstorm (L), ledamot
  • Küllike Montgomery (MP), ledamot
  • Lena Hartwig (S), suppleant
  • Tom Sandstedt (S), suppleant
  • Agneta Simonsson (L), suppleant

 

  • Uppsala Konsert och Kongress AB
  • Niclas Malmberg (MP), ledamot tillika ordförande
  • Dick Jansson (S), ledamot
  • Anders Nordström (L), ledamot
  • Birgitta Holmlund (S), suppleant
  • Bengt Sandblad (S), suppleant

 

  • Uppsala bostadsförmedling AB
  • Mattias Kristenson (S), ledamot tillika ordförande
  • Cia Gad-Böckman (S), ledamot
  • Alva Brenner (L), ledamot
  • Daniel Simmons (S), suppleant
  • Erik Apel (MP), suppleant

 

  • Uppsala R2
  • Erik Pelling (S), ledamot tillika ordförande

 

  • Destination Uppsala AB
  • Erik Pelling (S), ledamot tillika ordförande

 

  • Delegationen för Stiftelsen Jälla egendom
  • Helena Nordström Källström (MP), ledamot tillika ordförande
  • Maria Patel (S), ledamot
  • Johan Källarsson (S), suppleant
  • Rolf Eriksson (S), suppleant

 

  • Stiftelsen för Dag Hammarskjöldbiblioteket
  • Erik Anderson (S), ledamot tillika ordförande
  • Kerstin Andersson (L), suppleant

 

  • Medaljdelegationen
  • Eva Edwardsson (L), ledamot tillika ordförande
  • Carl Lindberg (S), ledamot

 

  • Stiftelsen för rikssalens omhänderhavande
  • Eva Edwardsson (L), ledamot

 

  • Stiftelsen för rikssalens omhänderhavande
  • Eva Edwardsson (L), ledamot

 

  • Samverkansforum mellan lokala trossamfund och Uppsala kommun
  • Eva Edwardsson (L), ledamot tillika ordförande
  • Carl Lindberg (S), förste vice ordförande

 

  • Uppdrag gällande borgerlig begravning
  • Arne Nordensjö (S), särskilt ombud i begravningsfrågor
  • Peter Nordgren (L), borgerlig begravningsförättare
  • Tone Tingsgård (S), borgerlig begravningsförättare
  • Peter Söderman (S), borgerlig begravningsförättare

 

  • Samarbetsnämnd för Uppsala garnison
  • Erik Pelling (S), ledamot

 

  • Uppsala läns pensionsstiftelse
  • Erik Pelling (S), representant i Uppsala läns pensionsstiftelses konsortium
facebook Twitter Email